Asset Publisher Asset Publisher

V warsztaty rzeźbiarskie

5 września w bezpośrednim sąsiedztwie Leśnej Szkoły w Srokowie odbyło się uroczyste zakończenie V warsztatów artystycznych połączone z wernisażem powstałych prac.

Na tegoroczne warsztaty zostało zaproszonych 8 artystów rzeźbiarzy z różnych zakątków Polski.

Byli to:

  1. Fereniec Ryszard,
  2. Kakowski Kazimierz,
  3. Kiełb Roman,
  4. Krauze Bogdan
  5. Panfil Stanisław,
  6. Stańko Zenon
  7. Szpanowski Edmund
  8. Weimann Engelbert

 

Rzeźbiarze w ciągu  tygodnia starali się ożywić duże kawałki drewna i nadać im nowe życie i znaczenie. Głównym gatunkiem,  w którym pracowali artyści, była topola oraz wierzba.

Zgodnie z coroczna tradycją  w warsztatach brała również udział grupa dzieci i młodzieży, która starała się podpatrzeć od kuchni kolejne etapy powstawania prac, metody pracy rożnymi narzędziami od pilarki do różnych dłut. Młodzi adepci warsztatów byli bardzo zainteresowani całym przedsięwzięciem, zadawali pytania artystom, którzy bardzo chętnie opowiadali o swojej pasji oraz o urokach i wadach tego ciężkiego zawodu. Wspólne lekcje o rzeźbiarstwie kończyły się ogniskiem.

 

W sobotę o godzinie 14 odbyło się uroczyste zakończenie warsztatów, które połączono z otwarciem części rekreacyjnej Leśnej Szkoły, mającej  służyć mieszkańcom Srokowa oraz turystom rowerowym i innym przemierzającym leśne szlaki turystyczne oraz  najdłuższą w Polsce trasę rowerową Polski Wschodniej. Trasa ta opracowana w ramach projektu Green Velo liczy  prawie 2000 km i przebiega od od Kępy Rybackiej, przez Frombork, Pieniężno, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce, Korsze, Srokowo, Węgorzewo, Gołdap, Stańczyki, Przesławki i dalej na południe Polski.

Uroczystego otwarcia obiektu  dokonał wójt Gminy Srokowo, ksiądz proboszcz miejscowej parafii oraz nadleśniczy Zenon Piotrowicz. Na pamiątkę tego wydarzenia zostało posadzone przez zaproszonych gości kilka drzew.

Kolejnym punktem sobotniego spotkania było przybliżenie zaproszonym gościom sylwetek artystów oraz wręczenie podziękowań za ich pracę twórczą.

Organizacja V warsztatów rzeźbiarskich nie odbyłaby się bez wsparcia finansowego i rzeczowego sponsorów,  co roku wspierających tę inicjatywę. Te grupę również ta uhonorowano upominkami.

Uroczystość uświetniły dziewczęta  z Gminnego Domu Kultury w Srokowie oraz Grupa Cyrkowa „Cyrk mały, ale doskonały" ze Szkoły Podstawowej w Srokowie.

Ostatnią atrakcją, która dostarczyła uczestnikom niemałych wrażeń, był pokaz speed carving'u (szybkiego rzeźbienia) przeprowadzony przez rzeźbiarzy: Kazimierza Kakowskiego oraz Stanisława Panfila. W przeciągu kilkunastu minut na oczach zebranych artyści zaprezentowali swoje umiejętności w posługiwaniu się pilarką i dłutem.

Sobotnie spotkanie zakończyło się wspólną biesiadą przy ognisku.

Warsztaty zostały zorganizowane przy wsparciu:

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztyn
Gmina Srokowo
Kancelaria Adwokacka Kamiila Lidawska- Włodzimierska
Koło Łowieckie Cyranka w Węgorzewie
Koło Łowieckie Słonka w Srokowie
Koło Łowieckie Pasja w Warszawie
Koło Łowieckie Daniel w Kętrzynie
Koło Łowieckie Kaczor w Kętrzynie
Koło Łowieckie Wiewiórka w Korszach
Drewbal Zakład Drzewny Wojciech Szyndler
CAL Zakład Stolarki Budowlanej Suwałki
Fornir Mikołaj Sawicki
Fornir Olga Sawicka
MTI Furninova Polska Sp. z o.o.
FOLFLEX Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych
Zakład Usług Leśnych Kornik Paweł Iwaniura
Zakład Usług Leśnych Lech Puszko
Zbigniew Drozd Węgorzewo