Asset Publisher Asset Publisher

Św. Mikołaj nie zapomina o mieszkańcach lasu

Leśnictwo Dabrowa gościło wczoraj 5 grudnia niecodziennych gości. Las odwiedziły dzieci z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego Malinka w Kętrzynie. Dwie grupy przedszkolne „Gwiazdeczki” i „ Biedroneczki” pod opieką wychowawczyń przyjechały do lasu na lekcję o zwierzętach leśnych, dokarmianiu oraz sposobach przetrwania zimy przez zwierzęta leśne w naszym kraju. Dzieci nie przyjechały z pustymi rękoma. Przez cały miesiąc zbierały karmę dla zwierząt leśnych, którą przywiozły wczoraj pod paśnik. Poniekąd zostały pomocnikami Św. Mikołaja przynosząc prezenty w postaci karmy dla dzikich zwierząt.

Na początku spotkania przybliżono zasady zachowania się w lesie oraz adaptacje różnych zwierząt do przetrwania zimy. Pan leśniczy Tomasz Bąk opowiedział o zimowym dokarmianiu zwierząt, jaka karma powinna znaleźć się w paśniku. Następnie dzieci z pomocą opiekunów  wyłożyły karmę , wśród której znalazły się: kolby kukurydzy, marchew, buraki oraz różne rodzaje ziarna dla ptaków leśnych. Wszystkie dzieci bardzo chętnie pracowały przy wykładaniu karmy.

Następnie przyszedł czas na zabawę. Wspólnie bawiliśmy się w tropicieli ( odgadywaliśmy tropy pozostawione przez zwierzynę leśną na śniegu), rzucaliśmy szyszką do celu oraz dotleniliśmy się podczas leśnego aerobiku. Pan leśniczy przygotował ognisko, przy którym mogliśmy ogrzać ręce i zmarznięte noski.

Dzieci w podziękowaniu za gościnę zaśpiewały piękne piosenki o jesieni. Obiecały pamiętać o swoich podopiecznych z przedszkolnych karmników.

Przedszkole Malinka bardzo chętnie uczestniczy w różnych akcjach, mających na celu ochronę naszej przyrody. Bardzo się cieszę, że młode pokolenie troszczy się o naszą planetę i w myśl przysłowia: „Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci” mam nadzieję, a nawet jestem pewna , iż w wieku dorosłym będą pamiętać o ochronie przyrody i środowiska!