Asset Publisher Asset Publisher

Las Energii

„LAS ENERGII” to program rozwojowy realizowany przez Lasy Państwowe w ramach którego leśnicy dokonują  grupowego zakupu energii elektrycznej, instalują odnawialne źródła energii, termomodernizują  budynki, ale także zakupili już  16 pojazdów elektrycznych. Jako najbardziej „zielona” instytucja  w Polsce chcemy być liderem w zakresie promowania nowoczesnych , przyjaznych środowisku i oszczędnych technologii . Temu służyć ma właśnie zakup pojazdów a nasze doświadczenia z ich eksploatacją będą cenne dla innych instytucji, które będą zmieniać pojazdy na elektryczne dostosowując się do  standardów wyznaczonych przez ustawę o elektromobilności.

Jeden z takich pojazdów a dokładnie Nissan e-NV200 od kilku dni pracuje w Nadleśnictwie Srokowo obsługując potrzeby Ośrodka Edukacji Historyczno - Przyrodniczej „Wilczy Szaniec”. Jest to auto dostawcze mogące przewieźć  7 osób  na trasie do 300 km na jednym ładowaniu.   „Elektryk” pokonał kilka dni temu swoją pierwszą trasę uczestnicząc w wystawie Pol-Eco-System na Międzynarodowych Targach w Poznaniu.  Na trasie wykorzystał rozbudowywaną ciągle sieć szybkich ładowarek przy głównych trasach komunikacyjnych.

Nissan wykorzystywany będzie do przewozu osób, zaopatrzenia oraz ułatwi dojazdy do lokalnych instytucji współpracujących takich jak banki, samorządy, informacje turystyczne ale też będzie łącznikiem z biurem nadleśnictwa odległym 20 km od ośrodka.  

Potrzebę stosowania przyjaznych środowisku pojazdów elektrycznych dostrzegliśmy już w ubiegłym roku , kiedy to na potrzeby Wilczego Szańca zakupiliśmy elektrycznego Melexa, który został doposażony w sprzęt medyczny  i służy jako wewnętrzna „karetka pogotowia” udzielając pomocy turystom w miejscach trudnodostępnych dla pojazdów zawodowych służb medycznych.

Oba pojazdy pracują w ośrodku edukacji, który odwiedzany jest rocznie przez około 300 tys. turystów. Potrzeby i potencjał tego miejsca sprawiają, że  muszą to być  pojazdy użytkowe,  przy okazji promujące także światowy trend zwiększającej się elektromobilności.    

Kolejne zamierzenia to uruchomienie własnej szybkiej stacji ładowania z możliwością wykorzystania jej w przyszłości przez pojazdy naszych gości oraz zakup kolejnych małych pojazdów elektrycznych typu Melex umożliwiających zwiedzanie obiektu „na kołach” przez osoby starsze lub ograniczone ruchowo.