Lista aktualności Lista aktualności

Srokowskie lasy królestwem bobra

    Bóbr europejski będącym niegdyś gatunkiem zagrożonym wyginięciem, gdzie jego liczebność szacowana była na kilkadziesiąt sztuk, na dobre powrócił na tereny Warmii i Mazur. Krajowa populacja bobra według danych GUS w 2015 r. wynosi ok. 100 tys. sztuk. W województwie warmińsko-maurskim szacuje się jego liczebność na 10,5 tys. sztuk.

    W 2015 r. srokowscy leśnicy wykorzystując fundusze zewnętrzne w ramach programu pt. „Przyszłość dobra dla lasów i bobra – program czynnej ochrony bobra europejskiego w obszarze Natura 2000 Ostoja Warmińska" wykonali szczegółową inwentaryzację stanowisk Bobra europejskiego.W srokowskich lasach zagęszczenie bobrów wynosi 4,73szt./km2 i jest 14-krotnie większe od średniego zagęszczenia w naszym krajuLustracją objęto rowy i cieki o długości 850 km,  powierzchnie leśne o łącznej powierzchni wynoszącej ok. 17 tys. ha oraz 25 tys. ha gruntów rolnych. Dokonano pomiarów dla 3293 punktów (śladów bobrowych), gdzie ok. 2000 stanowią nory. Okazuje się, że w zasięgu administracyjnym nadleśnictwa (1110 km2) żyje 1500 sztuk bobrów w 405 stanowiskach. Populacja srokowskich bobrów zatem stanowi, aż 15% wszystkich zinwentaryzowanych w województwie. Wykorzystując dane GUS określono, że średnie zagęszczenie bobrów na terenie naszego kraju wynosi 0,32szt./km2 przy czym w srokowskich lasach wartość ta jest 14-krotnie większa i osiąga wartość 4,73 szt./km2. Tak duże zagęszczenie bobrów wywiera istotny wpływ na ekosystemy leśne powodując szkody w drzewostanach w ilości 1165 ha, tj. 7% ogólnej powierzchni nadleśnictwa. O ogromie szkód świadczy, że ich powierzchnia jest 1,5 razy większa od szkód wyrządzanych przez pozostałe gatunki zwierząt żyjących w lesie (w tym zwierzynę łowną). Istotne szkody bobry wywołują w siedliskach priorytetowych dla zachowania bioróżnorodności UE, gdzie w skutek jego działalności prawie 17% z nich traci swój pierwotny charakter.

                W ramach projektu zrealizowano działania mające na celu zmniejszenie szkód bobrowych w lasach poprzez:

  • montaż w tamach bobrowych 11 sztuk urządzeń przelewowych obniżających poziom wody;
  • bieżącą konserwację wcześniej zamontowanych urządzeń przelewowych;
  • założenie 16 poletek zgryzowych;
  • grodzenie wartościowych drzewostanów;
  • stosowanie pojedynczych osłon dla cennych drzew.

    W obliczu zagrożenia trwałości i ciągłości lasu, zaniku siedlisk priorytetowych dla UE, przy braku określonej gospodarki populacją Bobra europejskiego oraz ciągłemu jej wzrostowi srokowscy leśnicy nie pozostają bierni. Wykorzystując środki zewnętrzne stale monitorują jego liczebność i wpływ na ekosystemy leśne. Mając na uwadze całokształt działalności bobra, poprzez aktywną ochronę próbują stworzyć podwaliny do gospodarowania jego populacją. Jej założeniem jest uzyskanie dodatniego bilansu korzyści i strat ograniczając jedynie niekorzystne działanie bobrów.